Karta – wygoda i bezpieczeństwo

Zamiast banknotów i ciężkich monet można nosić w kieszeni kartę płatniczą. Nie dość, że zajmuje mniej miejsca, to jeszcze do tego jest wygodniejsza w użyciu od gotówki i bardziej bezpieczna. Przedstawiamy cztery zasady bezpiecznego korzystania z karty płatniczej.

Jeśli zgubisz pieniądze to straciłeś je bezpowrotnie. Zgubienie lub kradzież karty płatniczej wcale nie musi oznaczać szkody finansowej. Twoje pieniądze są bezpieczne mimo utraty karty jeśli zachowujesz się zgodnie z regułami ustalonymi dla użytkowników kart płatniczych. Jakie są to reguły?

Bank obroni Cię przed złodziejem

Po co są te reguły? Chodzi w nich o to aby nie uławiać zadania ewentualnemu złodziejowi, któremu udało się zdobyć Twoją kartę lub ją skopiować. Jeśli złodziej nie ma Twojego numeru PIN to trudno mu będzie Cię okraść. Jeśli jednak w jakiś sposób udałoby mu się wydostać z konta Twojej karty pieniądze to w takiej sytuacji w Twojej obronie wystąpi bank.

Aby bank mógł bronić Twoich pieniędzy musisz go jak najszybciej powiadomić o utracie karty. To jest bardzo ważne, bo na podstawie odpowiednich przepisów bank ponosi odpowiedzialność za wszelkie transakcje wykonane Twoją kartą od momentu powiadomienia go o jej utracie.

Warto ju z teraz zapisać w swoim telefonie uniwersalny numer telefonu do zastrzegania kart niezależnie od tego, jaki bank ją wydał: 828 828 828. Wystarczy zadzwonić, powiedzieć nazwę wydawcy karty, a automatyczny system rozpoznawania mowy automatycznie przełączy nas do odpowiedniej infolinii wydawcy karty.

A co jeśli złodziej był szybszy od Ciebie i zdążył zapłacić w sklepie Twoją kartą lub użył jej w bankomacie? W tej sytuacji masz także ochronę banku. Wszystkie transakcje, których wartość przekroczyła 150 euro (ok. 600 złotych) bank bierze na siebie. W przypadku transakcji, w których nie jest potrzebny kod PIN (zakupy do 50 złotych) bank pokrywa straty powyżej 50 euro, czyli jego odpowiedzialność rozpoczyna się od kwoty ok. 200 złotych.

Bank może chronić nawet pieniądze wypłacone z bankomatu

Utrata karty może więc oznaczać dla nas stratę nawet 600 złotych. Może, ale nie musi. Możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia Twojej karty i wtedy bank pokrywa wszelkie straty, także te przed zgłoszeniem utraty karty. W skali miesiąca koszt takiego ubezpieczenia to około 3 złotych.

Co ciekawe takie ubezpieczenie chroni Twoje pieniądze nawet wtedy kiedy wypłaciłeś je z bankomatu, a kilka godzin później ktoś Ci je ukradnie. Różne banki proponują krótszy lub dłuższy czas ochrony.

W sytuacji kiedy nie masz dodatkowego ubezpieczenia Twoje pieniądze są objęte ochroną banku do momentu ich wypłaty z bankomatu.

Nie dbasz o swoją kartę? Możesz stracić pieniądze.

Ale jeśli okaże się, że złodziej wszedł w posiadanie Twojej karty i kodu PIN w wyniku Twojego niedbalstwa i na dodatek miał dużo czasu na używanie karty, bo szybko nie zgłosiłeś jej utraty, to bank może w ogóle nie pokryć Twoich strat.

Banki mają swoje sposoby na sprawdzenie tego czy rozważnie obchodziłeś się ze swoją kartą. Na przykład jeśli komuś dałeś kartę wraz z Twoim numerem PIN, aby wypłacił dla Ciebie pieniądze z bankomatu, to tę transakcję mogły zarejestrować kamery zainstalowane w bankomacie czy w jego okolicy.

Powodem odmowy pokrycia Twoich strat może być też to, że w ogóle nie zgłosiłeś utraty karty, albo zrobiłeś to dopiero po kilku dniach. Dlatego tak ważne jest pilnowanie własnej karty płatniczej, sprawdzanie czy kiedy jej nie używasz znajduje się tam gdzie ją schowałeś.

Robert Lidke


Artykuł edukacyjny przygotowany na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości, w ramach ogólnopolskiego sektorowego programu edukacyjnego „Bankowcy dla Edukacji”, www.bde.wib.org.pl


Dzień Płatności Bezgotówkowych

Patroni Honorowi

Ministerstwo Finansów - Logo

Partnerzy Główni

Związek Banków Polskich - Logo

Kampanię wspierają

Inicjator

e-Koalicja

Koordynator

Patroni medialni

aleBank.pl
Miesięcznik Finansowy BANK - Logo
Logo - NBS
TV Student - Logo